Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Keňa   Mt. Kenya
Tanzánie   Kilimandžáro

Aragats

Kde to je?

země: Arménie
oblast: provincie Aragatsotn
pohoří: Malý Kavkaz

Jak se tam dostat?

Z ČR do Arménie
Nejrychlejší je samozřejmě letadlo do Jerevanu. Z Prahy létá přímo ČSA, dále lze letět s Austrian přes Vídeň, s LOT přes Varšavu nebo Aerosvitem přes Kyjev. Zpáteční letenka obvykle stojí 9 - 11 tisíc, ale občas se objeví nějaká akce (my využili akci od Austrian za 5 tisíc zpáteční z Prahy). Zajímavé ceny lze docílit i s semi-lowcost aerolinkou Air Baltic (odlet buďto z Vídně nebo Mnichova s přestupem v lotyšské Rize).
Při cestě po zemi lze jet přes Turecko a Gruzii (hranice Turecko - Arménie je stále uzavřena, snad v roce 2012 by mohlo dojít alespoň k částečnému otevření) nebo přes Ukrajinu, lodí z Oděsy do gruzínského Poti a dále přes Tbilisi do Arménie.

Z Jerevanu na Aragats
Aragats (nejvyšší vrchol 4095m) je od Jerevanu vzdálen jen cca. 40km. V Jerevanu odjíždí z křižovatek ulic Mashtots a Paronyan asi každých 30 minut maršrutka (250 AMD) do města Ashtarak a odtud pak pokračovat taxíkem buďto do vesnice Byurakan (1520m), k pevnosti Amberd (2250m) nebo až k jezeru Kari (3190m). Alternativně jezdí 2x denně bus přímo do Byurakanu (400 AMD). Odtud je nutno jít po svých nebo stopem směr jezero Kari (taxíky v Byurakanu nejsou, leda, že by si někdo z místních chtěl pomocí svého 30+ let starého žigulíka trochu přivydělat).Cesta k jezeru Kari bývá protažená v druhé polovině května. U jezera se nachází vědecká stanice, kde měří kosmické záření - web.

V oblasti Aragatsu se dle místních v posledních několika letech přemnožili vlci (jinak zde žijí i medvědi) a správa provincie Aragatsotn údajně dokonce vyplácí peníze za každého zabitého vlka.

Jezero Kari je výchozím bodem k výstupu na jižní vrchol Aragatsu (3879m), západní vrchol (4003m) a severní vrchol (4090m) a dále nevýrazné vrcholy Amberd (3243m) a Chrebjeť Karakatar (3258m). Pro výstup na východní vrchol Aragatsu (3917m) je východiskem vesnice Aragats - přístup pravděpodobně jen taxíkem z Jerevanu po silnici Ashtarak - Aparan.