Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Keňa   Mt. Kenya
Tanzánie   Kilimandžáro

Ararat

Kde to je?

země: Turecko
oblast: východ Turecka, nedaleko hranice s Arménií a Íránem


Následující info a ceny byly platné v červnu 2013.

Jak se tam dostat?

Letadlo
Cílová letiště v Turecku nejblíže Araratu jsou Igdir (50km), Agri (100km), Van (180km) a Erzurum (290km). Na všechny 4 lze letět s Turkish Airlines z Prahy s přestupem v Istanbulu.
Cena moc příznivá není - obvykle 10 až 12 tisíc za zpáteční letenku. U letů do Igdiru a Agri je navíc dlouhé čekání v Istanbulu.
Mnohem výhodněji vycházejí lety s Turkish Airlines z Norimberku. Zpáteční letenka na ta samá letiště v Turecku vyjde na 7 až 8 tisíc (z Prahy jezdí do Norimberku denně asi 8 přímých busů, 500CZK, 3,5hod). Pro Moraváky je možnost využití spojů z Vídně, zpáteční letenka na východ Turecka obvykle kolem 9 tisíc.
Další možností je letět do Istanbulu s jinou společností - nejlépe často vycházejí kombinace tarifů Lufthansy, Swissu a Austrian, kde se dá cena srazit k 4500 CZK za zpátečku. Dále je možné letět z Vídně, Norimberku nebo Mnichova s Fly Pegasus do Istanbulu resp. Ankary. Při včasné koupi lze pořídit Istanbul za 120 EUR zpáteční, Ankaru za 140 EUR.
V Turecku se pak lze přesunout s Turkish Airlines (Istanbul <-> východní Turecko od 250 TRY, ale nutno kupovat hodně dopředu, cena pak dost roste), Atlas Jet (létá do Igdiru a Vanu, zpátečka od 180 TRY) nebo Fly Pegasus (létá do Vanu, zpáteční od 170 TRY).
Doprava ze všech 4 výše uvedených letišť ve východním Turecku do Dogubayazitu, města pod Araratem je snadná. Z Igdiru jezdí několikrát denně bus - 45min; 10 TRY; z Erzurumu jezdí minimálně 6 busů denně - 5 hod, 25 TRY; z Agri několik dolmušů a busů - 1,5hod, 10 TRY; z Vanu pak jezdí 4-5 dolmušů, ale všechny dopoledne, 2,5hod, 20 TRY.
Trochu trnitá letecká varianta, která ale může ušetřit hodně peněz je let s Wizzairem z polských Katowic do gruzínského Kutaisi, odtud pak přes Batumi přejet do Turecka a busem přes Kars a Igdir dojet pod Ararat.

Letadlo + bus
Kombinace letadlo a bus ušetří něco peněz pokud byste letenky kupovali na poslední chvíli. Základem je dostat se do Istanbulu (viz výše) a metrem se přesunout na hlavní autobusové nádraží Otogar. Denně jezdí několik přímých spojů do Dogubayazitu, cesta přes celé Turecko je dlouhá přibližně 1700km a trvá 22 - 25 hodin, cena kolem 100 TRY. Trasu jezdí např. společnosti Mek Agri Dagi, Star Dogubayazit, Dogu Anadolu nebo Agri Dogus. Případně lze jet do Erzurumu (80 - 90 TRY) a tam přesednout na bus do Dogubayazitu.
Vlaky v současnosti (asi až do roku 2015) z Istanbulu na východ země nejezdí, museli byste autobusem do Ankary a dál vlakem do Erzurumu resp. Tatvanu.

Po zemi
Cesta po zemi kopíruje pozemní cestu do Íránu, tedy přímý bus z Prahy/Brna do Sofie, bus do Istanbulu a dále viz předchozí odstavec. Oproti letence se dnes nic neušetří, spíš to vyjde dráž, ale hodně toho uvidíte.

Vstup do Turecka
Pro turistické pobyty do 90 dnů není vízum do Turecka pro občany ČR potřeba.

Na místě - Dogubayazit

Dogubayazit (asi 40 tisíc obyvatel) je poslední město v Turecku před hraničním přechodem Gurbulak - Bazargan s Íránem. Není to žádná outdoor / horolezecká základna, ale klasická hraniční díra, plná kamiónů, šmelinářů a všemožných obchodníčků. Centrum jsou v podstatě jen dvě rovnoběžně ulice Dr. Ismail Besikci Caddesi a Buyuk Agri Dagi Caddesi a pár postranních ulic.Ve městě je několik směnáren a měnit se běžně dají EUR, USD, GBP a IRR. Internetová kavárna je na každém rohu, obvykle za 1 TRY za hodinu. V centru je rovněž několik obchodů s potravinami (BIM, Migros), kde lze dokoupit jídlo na výstupem - instantní těstoviny, kaše a polévky, nic moc jiného kloudného tam neměli. Ve městě není žádný outdoor shop ani nic, co by si na něj hrálo. Rovněž tam nikde nemají PB kartuše (prolezl jsem snad celé město a nesehnal).

Hotely
Tahran - malé pokoje, ale čisto; single 35 TRY, double 60 TRY
Erzurum - malé pokoje, je to hodně sparťanský, sdílené sprchy nic moc; single 25 TRY, double 50 TRY
Ararat - pokoje čisté; single 40 TRY, double 70 TRY
Al Nazar Appartments - malé byty, kuchyň, koupelna, pračka; pro 4 lidi, sám jsem platil 35 TRY za noc

Zajímavosti v okolí města
Palác Ishak Pasha - 7km východně od města, 5 TRY vstup
Kráter po meteoritu - leží na samotné hranici s Íránem
Noemova archa - skalní útvar připomínající Noemovu archu, nedaleko hraničního přechodu s Íránem
Diyadin - termální lázně, asi 40km západně od Dogubayazitu

Na místě - zajištění výstupu na Ararat

Na úvod odkaz na reportáž z expedice Ararat 1977. Dnešní překážky výstupu na Ararat jsou směšné oproti těm před 36 lety.

Ararat je krásná hora, ale podobně jako na Kilimandžáru nebo v Nepálu tady těžce vládne komerce a "Money talks, pal!". Za výstup se platí, tedy pokud na kopec prostě nepůjdete natvrdo sami. Minimálně z jižní strany je to trochu problém, protože celou oblast pod horou defacto ovládají dvě velké pastevecké rodiny, které mají z výstupů slušný business a nejspíš nenachají nikoho lézt nahoru, aniž by jim zaplatil výpalné za výstup. Vzato z pohledu nákladů není Ararat úplně levná pětka, doprava + výstup v nejlevnější variantě a jste na asi 13 tisících. Pokud chcete nad 5000m a chcete to levně, tak jeďte na Kazbek v Gruzii.
Celá oblast Araratu je (údajně) vojenská zóna. Otázka je, zda tomu tak skutečně je. Ať je to tak, či onak, tak každý cizinec, který chce lézt na Ararat musí mít permit, který stojí 50 EUR a jeho vyřízení trvá minimálně měsíc. Dříve ho vydávalo ministerstvo v Ankaře, dnes je to snad nějaký provinční úřad v Agri. Pokud si výstup zařizujete až v Dogubayazitu, tak na 95 % půjdete bez permitu, ať vám guide tvrdí, co chce. Vtip je v tom, že bez permitu chodí i řada těch, kteří si výstup zařizovali dlouho dopředu nebo přes cestovky (Kolik z vás, co jste na Araratu byli, dostalo do ruky permit vystavený tureckými úřady na vaše jméno s barevným štemplem?). To mi řekli přímo lidi v Dogubayazitu, co se kolem Ararat businessu točí - permit se prostě neudělá, zfalšuje se apod. Peníze za něj se ale samozřejmě vyberou. Pro úplnost dodávám, že pod kopcem nikdo permity nekontroloval a pokud by zrovna probíhala nějaká kontrola, tak místní a guidi o ní budou ihned vědět.
Nejlevnější varianta výstupu je guide, permit (hahaha) a doprava pod kopec a zpět do Dogubayazitu. Veškeré vybavení a jídlo si nesete svoje a na svých zádech. Pokud jste sólo tak vás takto výstup vyjde na minimálně 300 až 350 EUR. Ve skupině se pak lze dostat na 150 EUR, možná i 100 EUR na osobu, ale budou to zkoušet i za 250 EUR. Dále lze připlatit za výnos batohu do BC nebo C1, jídlo, půjčení vybavení atd. V Dogubayazitu na Araratu vydělává hromada lidí a jsou mezi nimi samozřejmě i podvodníci. Než někomu za něco dopředu zaplatíte třeba jen zálohu, tak si ověřte reference.

Kontakty
Hakan Basboga - vlastní cestovku Armounttrek, kancelář má na Dr. Ismail Besikci Cadessi (pokud půjdete z centra směrem k Ishak Pasha, po pravé straně minete autobusové nádraží, tak po asi 200m je to na levé straně ulice). Mobil: +90 542 493 8404

Cuma Saltik - místní boss přes Ararat (na vrcholu prý byl 461 krát, stav 6/2013). Jeho rozsáhlá rodina má většinu pasteveckých kempů na jižní straně hory. Stačí, když se budete chvíli potloukat kolem autobusáku v Dogubayazitu a on si vás najde sám. Dřív údajně dával Čechům a Polákům jen symbolickou cenu za výstup, ale to už zjevně neplatí. Hlavně nedávejte najevo, že jste přijeli pouze kvůli Araratu. Prostě projíždíte Dogubayazitem, pár dní se chcete zdržet a když tak koukáte na tu krásnou horu, tak byste výstup rádi zkusili. Na kom vidí, že přijel kvůli Araratu, tak napálí 200 až 250 EUR a nechce jít dolů. Výstupy s ním jsou bez permitu, ale samozřejmě si ho účtuje (50 EUR). Když na něj uhodíte, že chcete vidět permit, tak přizná, že žádný není. Mobil: +90 544 638 8211

Metin Emlek - určitě na něj narazíte, pokud se ubytujete v hotelu Erzurum. Mobil: +90 543 397 8010

Na místě - výstup na Ararat

Drtivá většina výstupů probíhá podle stejného itineráře, liší se jen dodatečným dnem na aklimatizaci a tím, jestli se sestup udělá v jeden den nebo rozdělí do dnů dvou.

Varianta 1 tzv. Turbo
Je to opravdu "výběh" nahoru - pro většinu lidí nutná předchozí aklimatizace!
1. den, výjezd do vesnice Elli Koy 2150m, pěšky do BC 3350m
2. den, výstup z BC do C1 4150m
3. den, v 1 ráno budíček, ve 2 odchod, výstup na vrchol 5165m, sestup do Elli Koy (celkem 3150m dolů) a odjezd do Dogubayazitu

Varianta 2
1. den, výjezd do vesnice Elli Koy 2150m, pěšky do BC 3350m
2. den, nalehko výstup z BC do C1 4150m a zpět do BC
3. den, výstup do C1
4. den, v 1 ráno budíček, ve 2 odchod, výstup na vrchol 5165m, sestup do Elli Koy (celkem 3150m dolů) a odjezd do Dogubayazitu

Varianta 3
1. den, výjezd do vesnice Elli Koy 2150m, pěšky do BC 3350m
2. den, nalehko výstup z BC do C1 4150m a zpět do BC
3. den, výstup do C1
4. den, v 1 ráno budíček, ve 2 odchod, výstup na vrchol 5165m, sestup do BC
5. den, sestup z BC do Elli Koy a odjezd do Dogubayazitu