Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Keňa   Mt. Kenya
Tanzánie   Kilimandžáro

Cordillera Volcanica

El Misti & Nevado Chachani
Cordillera Volcanica je pohoří ležící v jižním Peru, severovýchodně od města Arequipa. Jde o přibližně 80 kilometrů dlouhý pás vulkánů, z nichž nejvyšší je Nevado Chachani (6076m). Další v pořadí jsou pak El Misti (5825m), Nocarani (5784m), Ubinas (5672m) a Pichu Pichu (5571m).
Celá oblast je s výjimkou období deštů (zhruba prosinec až duben) velmi chudá na srážky a výstupy na místní kopce jsou po zbytek roku téměř nebo zcela bez sněhu.
Níže a přes menu vlevo najdete informace, fotky, videa a popisy výstupů na El Misti a Chachani. Vše jsme podnikli bez podpory místních cestovek, pouze jsme si najímali dopravu pod kopec.


Následující údaje a ceny byly platné na podzim 2014. Kurzy 1 PEN = 7,60 CZK. Pokud se chcete na něco k výstupům vulkány v okolí Arequipy zeptat, tak mi pošlete mail.

Jak se tam dostat?

Z České republiky do Peru
Mezi ČR a Peru neexistuje přímé letecké spojení, tudíž je při cestě nutné minimálně jednou přestupovat. Do Limy, hlavního města Peru, létá poměrně dost evropských aerolinek - KLM, Iberia, Lufthansa, Air Europa a Air France. Ceny za zpáteční letenky jsou obvykle nad 20 000 CZK. Nižší ceny se dají často najít u tzv. open jaw letenek, kde je buďto odlet nebo přílet na některém ze španělských letišť (letenky se společností Iberia), případně je třeba mít stěstí na nějaký error fare.
Další možností je letět z Evropy s přestupem v USA (United, Delta nebo American Airlines) - výjimečně nižší cena než s evropskými aerolinkami.
Z Limy do Arequipy lze letět (několik spojů denně, létá LAN Peru a Peruvian Airlines), ale ceny jsou pro cizince poměrně vysoké (kolem 150 USD jedním směrem). Vedle letadla je samozřejmě možné jet z Limy do Arequipy busem, přičemž cesta trvá 15 až 17 hodin. Nejlépe bývá hodnocena společnost Cruz del Sur a jejich servis Cruzero Plus a Cruzero Suite (cesta jedním směrem za 120 respektive 150 soles) se sedačkami sklopnými prakticky až na 180° (tudíž téměř postel).

Vstup do Peru
Vízum do Peru pro nás není u turistických cest do 90 dní potřeba. Ke vstupu stačí cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od plánovaného data odjezdu z Peru. Při vstupu je nutné vyplnit turistickou kartu a tuto pak odevzdat při odjezdu.

Kdy jet?

Sezóna je v pohoří Cordillera Volcanica prakticky celoročně s tím, že období prosinec až duben je období dešťů (v horách pak samozřejmě sněží) a počasí je obecně méně stabilní. My zde byli na přelomu října a listopadu a každý den bylo jasno.

Na místě - z Arequipy do hor

El Misti i Chachani leží zhruba 20 kilometrů severovýchodně, respektive 30 kilometrů severně od Arequipy, tudíž logistika na místě je poměrně snadná. Veřejnou dopravou, respektive taxíkem se lze pod kopec přiblížit, ale dostat se k samotnému začátku výstupových cest vyžaduje najmutí 4x4 džípu. Detaily k dopravě níže pro každý kopec zvlášť.

Na místě - El Misti 5825m

Výstup na El Misti není technicky náročný a zabere dva dny - první den výstup do BC resp. ABC (4500m nebo 4700m) a druhý den pak v noci výstup na vrchol, sestup a odjezd zpět do Arequipy. Na vrchol vedou dvě hlavní výstupové trasy - jižní (Ruta Sur nebo též Ruta Grau) a severní resp. severozápadní (Ruta Aguada Blanca). Druhá jmenovaná je logisticky, časově i byrokraticky (je nutné mít povolení pro vstup do rezervace Aguada Blanca) náročnější a tak většina lidí chodí cestou jižní. Výstupová cesta na jižní trase začíná v 3430m, kam se téměř všichni dostanou najmutým 4x4 džípem z Arequipy (1hod až 1hod 30min jízdy). Nejlevnější dopravu, kterou jsme v říjnu 2014 sehnali byla za 200 PEN (cena za 2 lidi, zahrnuje cestu tam i zpět) respektive 240 PEN (cena za 3 lidi, zahrnuje cestu tam i zpět). Většina místních agentur dokonce samotnou dopravu vůbec nenabízela a nutili nám jejich předraženou package tour. Kontakt na Jacka (mluví anglicky, vlastní terénní 4x4 Toyotu a vždy byl na minutu přesný), který nás vezl pod El Misti i pod Chachani: +51 958 315 325. Popis samotného výstupu na El Misti najdete zde.

Na místě - Nevado Chachani 6076m

Výstupová trasa na Chachani je od roku 2014 jiná a celá vede od severu. Cesta z Arequipy pod kopec trvá 2 až 2 a půl hodiny a vysadit se můžete nechat v 4800m nebo 5000m. My zvolili možnost 4800m a nejnižší cena, kterou jsme na místním trhu sehnali byla 400 PEN (cena za 2 lidi, zahrnuje cestu tam i zpět). Levnější ale náročnější varianta je pak jet busem z Arequipy směr Chivay respektive Puno a nechat se vysadit u místa jménem Laguna Pampa Blanca (4100m) a pěšky pak přejít pláň pod Chachani až pod sedlo Puerta de Montana, kudy vede klasická výstupová trasa. Za jeden den se z Laguna Pampa Blanca do BC dostat nedá, takže je to noc ve stanu navíc + je nutné nést si veškerou vodu. Popis samotného výstupu na Chachani najdete zde.