Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Keňa   Mt. Kenya
Tanzánie   Kilimandžáro

Damávand

Damávand se může pochlubit hned několika nej - nejvyšší vrchol pohoří Alborz, nejvyšší hora Íránu, nejvyšší hora na Blízkém východě a v neposlední řadě nejvyšší sopka Asie. Snadná dostupnost - pouhých 100 kilometrů od Teheránu, a nízká technická obtížnost dělají z Damávandu ideální kopec na kratší sólo výstup nad 5500m.
Výstup samotný zabere 2 až 3 dny, ale je nutné přidat čas na nezbytnou aklimatizaci. Tu lze zvládnout na dalších iránských kopcích jako je Sabalan (4811m) nebo Alam Koh (4850m). Alternativně lze aklimatizaci naplánovat i na hoře Tochal (3965m) pár kilometrů severně od Teheránu.


Následující údaje a ceny byly platné v červenci 2016. Kurzy 10 000 IRR = 7 CZK, 1 USD = 24,5 CZK. Pokud se chcete na něco k výstupu na Damávand zeptat, tak mi pošlete mail.

Jak se tam dostat?

Z České republiky do Íránu
Přímé lety z Prahy do Teheránu neexistují. Nepřímé lety nabízí Ukraine International Airlines přes Kyjev, Turkish Airlines a Pegasus Airlines přes Istanbul, Austrian přes Vídeň. Ceny se pohybují mezi 5 až 12 tisíci za zpáteční letenku a valná většina letů přistává v Teheránu mezi 2 a 5 hodinou ranní. Samozřejmě se dá kombinací vlaku a autobusu do Iránu dojet i po zemi přes Balkán a Turecko, nicméně cesta zabere minimálně 4 dny a bude pravděpodobně dražší než letenka.
Vyměnit peníze na riály bylo paradoxně nejvýhodnější přímo na letišti Imam Khomeini ve směnárně v 1. patře (odlety) - 39 100 IRR za 1 EUR oproti ca. 38 200 IRR na ulici Ferdowsi v centru Teheránu.

Vstup do Íránu
Do Íránu potřebujeme vízum, nicméně situace je oproti stavu před 8 lety výrazně jednodušší, neboť lze získat vízum po příletu. S největší pravděpodobností je k jeho získání potřeba tzv. referenční číslo vystavené íránským ministerstvem zahraničních věcí. Vyřídíte jej např. přes českou agenturu Zirhamia a stojí 1000 CZK. Informace o tom, zda je referenční číslo k získání víza na letišti skutečně nutné, se liší. Já jej měl a stačilo předat potvrzení o jeho vystavení + pas (nutná minimálně jedna volná dvojstrana) + zaplatit 75 EUR za samotné vízum. Co se děje, pokud referenční číslo nemáte, nevím.
Dále je dobré mít vytištěnou smlouvu o cestovním pojištění, ze které je patrné, že je pojištění platné v Íránu. Pokud toto nemáte, tak si připravte dalších 15 EUR na íránské pojištění.

Kdy jet?

Na jaře se na Damávand jezdí na skialpy, sezóna pro pěší výstup je pak přibližně červen až září.

Na místě - z Teheránu do BC pod Damávandem

V Teheránu je nejprve nutné se z centra přesunout na východní autobusový termínál "Terminal e-Shargh", kterému místní rovněž říkají Tehran Pars. Jezdí tam BRT (Bus Rapid Transit), jízda stojí 10 000 IRR.
Na autobusovém nádraží vyhledejte společnost provozující spoje do města Amol nedaleko Kaspického moře. Přestože budete vystupovat v polovině cesty u vesnice Polour, tak musíte zaplatit jízdné až do Amolu - 110 000 IRR za osobu. Při nákupu lístku zdůrazněte, že chcete vystoupit u vesnice Polour, protože jdete na Kúh-e Damávand a totéž pak zopakujte řidiči, ať neskončíte někde jinde než pod Damávandem. Cesta do vesnice Polour trvá necelou 1 a půl hodinu a vysazeni budete u křižovatky pod vesnicí. Přejděte hlavní silnici k obchůdkům a v zásadě máte 3 možnosti jak dále pokračovat:

- jít pěšky asi 2 kilometry nad vesnici k chatě Íránské horolezecké federace
- vzít si taxi tamtéž
- vzít si taxi asi 15km k odbočce směr Base Camp (cena je údajně 150 000 IRR, odbočka je ve výšce 2550m)

Od chaty IMF odjíždějí džípy do Base Campu - Goosfand Sara a cena je 1 000 000 IRR. Usmlouvat dolů se to moc nedá, takže je dobré se dát dohromady s někým, kdo rovněž míří do BC a o náklady se s vámi podělí. Džíp se dá najmout i u výše zmíněné odbočky (je zde parkoviště, kde Íránci obvykle nechávají auto) a cena je 500 000 IRR za auto.
Všichni cizinci lezoucí na Damávand po jižní výstupové trase jsou povinni zaplatiti 50 USD permit, který se kupuje v chatě IMF nad Polourem případně pak v Base campu.