Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Keňa   Mt. Kenya
Tanzánie   Kilimandžáro

Jebel Toubkal

Kde to je?

země: Maroko
pohoří: Vysoký Atlas

Jak se tam dostat?

Z České republiky do Maroka
Letadlo
Přímé spojení z ČR do Maroka v současnosti neexistuje a je nutné letět s přestupem. Lufthansa létá jak do Kasablanky, tak Marrakéše a zpáteční letenka stojí minimálně 9000 CZK. Za výrazně lepší ceny lze letět s Easyjetem (přestup v Miláně) - pokud koupeno několik měsíců před odletem, tak lze letět tam a zpátky za 2500 až 5000 CZK, případně s Ryanairem (přes Bergamo). Další možností je let s Easyjetem z Berlína přímo do Marrakéše.

Po zemi
Drahá doprava přes Německo, Francii a Španělsko. Nejlépe asi busem SA do Barcelony a dále vlakem nebo busem přes Španělsko do Algeciras, trajektem do Tangeru a dál vlakem přes Kasablanku do Marrakéše.

Vstup do Maroka
Vízum do Maroka není pro občany ČR potřeba, stačí cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do Maroka.

Na místě

Z Marakéše do Imlilu
Stanoviště sdílených taxi z Marrakéše do Asni se v březnu 2013 přestěhovalo od brány Bab Er Rob do ulice Rue Moulay Ismail - jeden blok jižně od náměstí Place de Foulard (nedaleko od náměstí Djema El Fna). Orientačním bodem je benzínka Total - taxíky mají stanoviště hned naproti; GPS: N31.621849, W-7.991944.
V zásadě jsou dvě možnosti jak se dostat do Imlilu, výchozího bodu výstupu na Toubkal. Buďto najmout (pokud je vás víc) celé taxi až do Imlilu - 250 až 300 MAD, nebo sdíleným taxi (2 lidi na sedadle vedle řidiče, 4 lidi vzadu) nejprve do Asni (25 MAD) a zde přesednout do sdíleného taxi směr Imlil (15 MAD). Celkem zabere jízda z Marakéše 1,5 až 2 hod.


Imlil
Imlil (1715m) je relativně velká vesnice, zcela přeplněná hotýlkama, guesthousama, restauracema, krámkama se suvenýry a turistickým vybavením. Zároveň tady na vás na každém rohu číhá naháněč, který vám bude do ksichtu lhát co to jde, aby z vás vymáčknul alespoň pár dirhamů. Každopádně zde lze v některé z x půjčoven půjčit vybavení (mačky, cepín, trekové hole, sněžnice), ale nutné to není neboť to lze půjčit i po cestě ve vesnici Aremd nebo přímo na chatě.
Rovněž vodu není nutné dokupovat - lze ji koupit v několika občerstvovnách rozesetých podél výstupové cesty za prakticky stejné peníze (8 až 10 MAD za 1,5 litru).
Co jsem tady ale neviděl prodávat, jsou PB kartuše. V Marrakéši je ale měli (click system Campingaz) v jednom obchůdku v úzké uličce kousek od Djema El Fna - GPS: N31.626922, W-7.989508.