Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Keňa   Mt. Kenya
Tanzánie   Kilimandžáro

Kazbek

Kde to je?

země: Gruzie / Rusko
pohoří: Kavkaz

Jak se tam dostat?

Z České republiky do Gruzie
Letadlo
ČSA přímý let z Prahy do Tbilisi značně zredukovaly na pouhou jednu rotaci týdně a cena za zpáteční letenku se pohybuje kolem 8 - 10 tisíc. Další možností jsou Turkish Airlines, kde cena začíná na něco přes 8 tisíc. Ukrajinský Aerosvit bývá o něco levnější, ale bylo by to šetření na nesprávném místě. Dále lze ještě využít Lufthansu (leč často cena přes 12 tisíc) nebo polský LOT. Odlety z Vídně nebo Mnichova obvykle nejsou levnější než odlety z Prahy.

Bus a vlak
Dlouhá cesta a navíc se oproti letadlu finančně nevyplatí (ale zase člověk po cestě hodně uvidí). Lze jet z Prahy (Brna) do Sofie přímým autobusem (přibližně 1500 - 1700 CZK) a dále pak do Istanbulu (asi 700 CZK). Alternativně je možné jet přímým vlakem do Bělehradu a dál busem do Istanbulu. Dále z Istanbulu přímým spojem do Trabzonu a dál dolmušem na hranici, tu přejít pěšky a na gruzínské straně pak pokračovat busem nebo vlakem z Batumi do Tbilisi. Alternativou je pak přímý bus Istanbul - Tbilisi, ale obvykle se dlouho čeká na hranicích.

Vstup do Gruzie
Vízum není pro občany EU potřeba - maximální délka pobytu 90 dní (turistické pobyty).

Na místě

Z Tbilisi do Kazbegi
Z letiště je potřeba jet autobusem číslo 37 do centra (jízdné 0,5 GEL) a přestoupit na metro buďto u stanice Avlabari, Tavisuplebis Moedani nebo až na konečné u hlavního nádraží (Sadguris Moedani). Metrem je pak dále nutné dojet pár stanic do stanice Didube. Hned vedle stanice metra je tržiště (možnost dokoupit potraviny, vodu - levnější a lepší výběr než později v Kazbegi) a celkem chaotické autobusové nádraží. Maršrutky do Kazbegi odjíždějí z levé zadní části nádraží (při pohledu od stanice metra) zhruba každou hodinu a půl (mezi 7 a 16 hod). Jízda stojí 10 GEL (9/2012) a trvá přibližně 3 hodiny.

Kazbegi
Kazbegi (rovněž Stepantsminda) je relativně velká vesnice přímo pod Kazbekem, asi 20km jižně od hraničního přechodu s Ruskem (od března 2012 údajně otevřen i pro cizince). Ubytování lze sehnat hned po vystoupení z maršrutky - bábušky vám budou ochotně nabízet pokoj k přespání. Nedaleko hlavního náměstí by měl fungovat Mountain House (infocentrum pro horolezce), ale v době našeho pobytu nefungovalo minimálně pět dní v kuse.
Na hlavním náměstí lze dokoupit základní potraviny, vodu a dokonce i PB bombu pro vařič (šroubovací závit) - předražené (500g za 40 GEL).