Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Keňa   Mt. Kenya
Tanzánie   Kilimandžáro

Lamo She Shan (Ta Tsien Lu Shan)

Kde to je?

Lamo She Shan je hřeben kolem šestitisícovky Lamo She, která leží v autonomní tibetské prefektuře Garze (součást čínské provincie Sečuan). Celá skupina Lamo She pak spadá do mnohem většího pohoří Da Xue Shan (v překladu vysoké sněžné hory) s nejvyšším vrcholem Minya Kongka (7556m). Výchozím bodem je město Kangding, ležící asi 300km západně od Chengdu, jednoho z největších měst v Číně.

Údaje níže jsou z léta 2011, kurz 1 CNY = 2,65 CZK.

Jak se tam dostat?

Z Evropy do Chengdu
Chengdu je největší město v jihozápadní Číně, má asi 14 miliónů obyvatel a je to vstupní brána do hornaté západní části provincie Sečuan.

Přímý let z Evropy do Chengdu - určitě létá KLM z Prahy přes Amsterdam a zpáteční letenka přijde na minimálně 18 tisíc. Další možnost nabízí Etihad Airways z Mnichova přes Abú Dhabí a lze se dostat i na pěkných 15 tisíc.

Přes Peking - pokud máte hodně času, tak jednoznačně nejlevnější varianta. Z Prahy létájí do Pekingu například následující aerolinky: Austrian (přestup ve Vídni), Lufthansa (přes Mnichov nebo Frankfurt), Turkish Airlines (přes Istanbul), Aeroflot (přes Moskvu), Emirates (přes Dubaj), Aerosvit (přes Kyjev), Alitalia (přes Milán), KLM (přes Amsterdam), Finnair (přes Helsinki), Air China (pouze z Mnichova nebo Frankfurtu). Při troše štěstí se zpáteční letenka dá sehnat za 10 tisíc. Z Pekingu pak lze jet buďto vlakem (denně 3 vlaky kategorie K, 30 hodin, 500 CNY nebo nově i jeden vlak denně kategorie D, 16 hodin, 950 CNY) nebo letět (každý den přes 30 spojů, 3 hodiny, od 700 CNY jednosměrně).

Přes Šanghaj - nabídka letů z Evropy je o něco skromnější než v případě Pekingu, ale opět lze využít Lufthansu, Turkish, Emirates, Aeroflot a další. Cena od 12 500, spíš ale kolem 14 tisíc za zpátečku. Do Chengdu se pak dá letět (přes 20 spojů denně, 3 hodiny 15 minut, od 650 CNY jednosměrně) nebo použít přímý vlak (čtyři spoje denně, 35 hodin, 500 CNY za hard sleeper - obdoba našeho lehátka).

Přes Kanton - spíše teoretická možnost, výběr letů z Evropy je dost omezený. Určitě létají Turkish, Emirates, Lufthansa, ale pod 15 tisíc za return se asi nedostanete. Do Chengdu se pak dá letět (2 hodiny) nebo vlakem (4 spoje denně, 35 hodin, 480 CNY za hard sleeper).

Přes Hong Kong - nabídka letů z Evropy je slušná, cena vyšší než do Pekingu, ale stejná nebo i lehce nižší než do Šanghaje. Opět létá Emirates, Turkish, Aeroflot, KLM, Lufthansa, Finnair, Air China. Cena obvykle od 12 500 výš. Protože lety z HKG do Číny jsou brány jako lety mezinárodní, tak je lepší přejet přes hranici do Shenzhenu a letět tam odtud - oproti letům z Hong Kongu to vyjde minimálně o 40 % levněji (ceny od 600 CNY za jednosměrnou letenku). Z Shenzhenu lze jet i vlakem - pouze 1 spoj denně, 29 hodin.

Z Chengdu do Kangdingu
Tady už je to jednoduché - z autobusového nádraží Xin Nan Men Che Zhan (新南门车站) v Chengdu odjíždí do Kangdingu denně mezi 7 a 14 hodinou každou hodinu bus. Lístek stojí 131 CNY, vzálenost 350 kilometrů a cesta trvá obvykle mezi 8 a 10 hodinami (pokud ale na silnici něco opravují nebo jsou po cestě sesuvy půdy, tak to můžete jet i 24 hodin). Lístky se obvykle dají sehnat i jen 1 den dopředu (v Číně zázrak).
U Kangdingu je někde ve 4200 metrech i letiště, ale snad jen 1 let týdně a navíc je drahá letenka.

Na místě

Okolí Kangdingu ukazuje mapka níže. Více informací k městu a okolí pak najdete zde.