Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Keňa   Mt. Kenya
Tanzánie   Kilimandžáro

Sabalan

Kde to je?

země: Írán
oblast: provincie Ardabil (kousek od Kaspického moře)

Jak se tam dostat?

Možností jak se do západního Íránu dostat je opravdu bezpočet a záleží pouze na vašich časových a finančních možnostech. Všechny uváděné informace a ceny jsou z června 2008 (1 YTL = 13 CZK, 10 000 IRR = 17 CZK).

Auto je sice spojené s velkou flexibilitou, ale je kolem toho spousta problémů - zhruba 3900 kilometrů dlouhá trasa, špatné silnice v Bulharsku, středním a východním Turecku, buzerace na hranicích, vysoká cena benzínu v Turecku atd. Ale na internetu je pár cestopisů o cestě Čechů autem až do Íránu, takže se to určitě dá zvládnout.

Letadlem se dá letět s Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu až do Tabrízu, odkud je to na Sabalan pouhých 150 kilometrů daleko. Letenka je ale dost drahá, v květnu 2008 vycházela na asi 12 000 korun.

Kombinace různých druhů dopravy je v tomto případě asi nejoptimálnější, nejlevnější, ale zároveň také nejpomalejší variantou. Z Prahy do Istanbulu je asi nejlepší se dostat letadlem se Skyeurope do Sofie (1200 CZK, když koupíte včas) a dál pak pokračovat busem (40 - 50 BGN, 9 až 10 hodin, doporučuji společnost Metro Turizm - sice o 10 BGN dražší, ale velmi komfortní autobusy). Z Istanbulu odjíždí jednou týdně (ve středu večer) vlak Transasya Ekspresi přímo do Tabrízu (50 EUR, 60 hodin). V sobotu a pondělí se pak tento vlak jmenuje Vangolu Ekspresi a jede pouze k jezeru Van Golu ve východním Turecku (45 hodin, 70 YTL lůžko), odkud lze pokračovat dolmušem do Vanu (10 YTL) a dále autobusem (20 YTL) podél iráckých hranic do íránského města Orumiyeh. Odtud lze pak do Tabrízu jet autobusem (4 hodiny, 20 000 IRR) nebo sdíleným taxi (2 hodiny, 60 000 IRR, rozhodně lepší, protože se jede přes solné jezero Urmia).
Další možností z Istanbulu je použít severní trasu přes Erzurum a Dogubeyazit. Každý den ráno jezdí z Istanbulu do Erzurumu vlak (35 hodin), kde musíte přesednout na autobus (4 hodiny) do Dogubayazitu (pohraniční město na úpatí Araratu). Z Dogubayazitu na hranici jezdí dolmuše a na íránské straně jezdí taxíky do městečka Maku, odkud jezdí autobusy do Tabrízu (4 hodiny, 20 000 IRR). Místo vlaku se lze do Erzurumu dostat i busem (16 až 18 hodin) nebo jet přímo z Istanbulu až do Dogubayazitu (24 hodin, 100 YTL).
Z Istanbulu jezdí do Tabrízu rovněž přímé spoje (36 hodin, v opačném směru to stálo 24 EUR, z Istanbulu do Íránu to bude určitě dražší - tipnul bych 40 EUR) společnosti Tehran Tur. Autobusy jezdí denně a odjezd není z istanbulského otogaru, ale z ulice Ordu Caddesi (asi 100m od zastávky tramvaje Laleli).

Na místě

Výchozím místem pro výstup na Sabalan je město Meshkin Shahr (asi 30 000 obyvatel), které leží zhruba 150 kilometrů severovýchodně od Tabrízu, čtvrtého největšího města v Íránu. Denně jezdí několik spojů (3 hodiny, 10 000 IRR) a v Meshkin Shahr vás nejspíše vysadí v centru na kruhovém objezdu, odkud musíte pokračovat mírně do kopce po hlavní ulici. Po asi 1 kilometru už uvidíte džípy, které jezdí do BC pod Sabalanem. Pokud byste to nemohli najít, tak se ptejte na "savárí landrover Panakhah" nebo "Kúh-e Sabalan". Íránci jsou ochotní a určitě vám pomohou. Pokud zde budete v sezóně, tak se určitě najdou další jedinci, co se s vámi o cenu podělí. Já zde byl v první polovině června a musel vzít džíp sám za 180 000 IRR, což je vzhledem ke vzdálenosti (z Meshkhin Shahr až do BC) podle mě férová cena.
Pokud nechcete jet džípem až do BC, tak se můžete nechat odvést pouze do Shabil (2750m, je zde pouze parkoviště a jedna budova), kde končí asfaltová silnice, a odtud pokračovat pěšky. Při výstupu do BC ale pozor na ovčácké psy, kteří zde hlídají stáda ovcí nomádů.
Alespoň hrubou představu o okolí Sabalanu snad dává následující mapka.