Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Keňa   Mt. Kenya
Tanzánie   Kilimandžáro

Si Gu Niang 四姑娘 (Vrchol 4 sester)

Kde to je?

Si Gu Niang je pohoří v západní časti čínské provincie Sečuan, pouhé 4 hodiny jízdy autem z města Chengdu, kam létá i přímá linka z Prahy. V překladu název znamená 4 sestry, což reprezentují 4 vrcholy - Dafeng (První nebo také nejstarší sestra) - 5025m, Erfeng (Druhá sestra) - 5276m, Sanfeng (Třetí sestra) - 5355m a Yaomeifeng (Čtvrtá sestra) - 6250m, která je zároveň nejvýchodněji položenou šestitisícovkou na světě. První sestra je čistě turistický výstup, Druhá a Třetí sestra jsou v závěru trochu náročnější, ale stále jde o výstupy v rámci běžné VHT. Čtvrtá sestra je pravým opakem, kdy jde o regulérní horolezecký počin a na vrcholu zatím stálo jen pár lidí.

Údaje níže jsou z léta 2019, kurz 1 CNY = 3,30 CZK.

Jak se tam dostat?

Z Evropy do Chengdu
Párkrát týdně létá přímý spoj z Prahy s Sichuan Airlines - výhodou je rychlý spoj, nevýhodou nic moc služby podprůměrné čínské aerolinky. Dále lze letět s Qatar Airways přes Dauhá. Ceny se pohybují mezi 12 až 18 tisíci za zpáteční letenku. Další možností z Vídně je let s Ethiopean přes Addis Abebu. Aerolinky typu KLM, Airfrance, Lufthansa, British Airways, Turkish Airlines s jejich nevalnými službami mám na osobním blacklistu, takže je doporučovat nebudu :-).

Z Chengdu do Rilongu (日隆)
Pokud si výstup budete rezervovat u čínské outdoor cestovky (v případě zájmu poskytnu kontakt, ale pokud neumíte čínsky, tak to nemá moc smysl ;-), tak je v ceně doprava autem z Chengdu do Rilongu a zpět. Počítejte s 4 hodinami jízdy.
Pokud pojedete na vlastní pěst, tak v Chengdu z autobusového nádraží Chandianzi (茶店子) jezdí autobusy do Rilongu (6 až 7 hodin jízdy). Spojů není mnoho, nejlépe asi jet tím v 7:00, který jede do Xiaojin (小金) a staví i v Rilongu. Cesta busem trvá 6 až 7 hodin.

Na místě

Rilong je taková ne zrovna pěkná čínská díra uprostřed hor, ležící na důležité silnici G350 spojující Chengdu s hornatým západním Sičuanem.
Ve městě je několik hotýlků a guesthousů, které již dnes většinou ubytovávají cizince (před pár lety tomu tak nebylo).
Před samotným výstupem dál do hor je třeba navštívít centrum Národního parku Siguniang na východním okraji Rilongu, kde je třeba se registrovat a zaplatit 150 CNY za vstup.

• Alpinismus a VHT:
- Dafeng 5025m (2 denní výstup)
- Erfeng 5276m (2 denní výstup)

- Sanfeng 5355m (2 denní výstup)
- pleso Dahaizi 3840m (jednodenní trek)
Níže ještě krátce informace k obvyklému počasí v oblasti - pro každý měsíc v roce je uvedený počet dní s deštěm a na dalším řádku pak průměrná teplota na vrcholu Erfeng (5276m)